FBMH2016HM251NT
EMI Filter Beads, Chokes & Arrays FER BD HI CUR CHIP 0806 250OHMS 30%
product image
FBMH2016HM251NT Picture
SeekIC No. : 001108482 Detail
FBMH2016HM251NT: EMI Filter Beads, Chokes & Arrays FER BD HI CUR CHIP 0806 250OHMS 30%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FBMH2016HM251NT
Quick Details
Impedance : 250 Ohms Maximum DC Current : 2 Amps
Maximum DC Resistance : 0.05 Ohms Tolerance : 30 %
Termination Style : SMD/SMT Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Package / Case : 0806 (2016 metric)
Termination Style : SMD/SMT
Maximum DC Current : 2 Amps
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Resistance : 0.05 Ohms
Impedance : 250 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationFBMH2016HM251NT
VendorTaiyo Yuden (VA)
CategoryFilters
Filter TypeDifferential Mode - Single
Current Rating2A
Frequency100MHz
Impedance250 Ohm
Number of Lines1
Mounting TypeSurface Mount
PackagingDigi-Reel?
DC Resistance (DCR)50.00 mOhm Max