FCP1210H333G-G3
Film Capacitors .033uF 50V 2%
product image
FCP1210H333G-G3 Picture
SeekIC No. : 00959719 Detail
FCP1210H333G-G3: Film Capacitors .033uF 50V 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP1210H333G-G3
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyphenylene Sulfide (PPS)
Capacitance : 0.033 uF Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 50 Volts Series : FCP
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 2.5 mm W x 3.2 mm L x 2.1 mm H
Description
Lead Spacing :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Product Type : General Purpose
Capacitance : 0.033 uF
Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 50 Volts
Dielectric : Polyphenylene Sulfide (PPS)
Series : FCP
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP1210H333G-G3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.033F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±2%
Dielectric MaterialPPS (Polyphenylene Sulphide)
Package / Case1210 (3225 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C