FDP036N10A
MOSFET PT5 NCH 100V 3.6Mohm PowerTrench MOSFET
product image
FDP036N10A Picture
SeekIC No. : 00147381 Detail
FDP036N10A: MOSFET PT5 NCH 100V 3.6Mohm PowerTrench MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FDP036N10A
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : 20 V Continuous Drain Current : 176 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 3.6 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Gate-Source Breakdown Voltage : 20 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 3.6 mOhms
Continuous Drain Current : 176 A