FGA30N120FTDTU
IGBT Transistors 1200V 30A FS
product image
FGA30N120FTDTU Picture
SeekIC No. : 00142394 Detail
FGA30N120FTDTU: IGBT Transistors 1200V 30A FS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGA30N120FTDTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 25 V
Continuous Collector Current at 25 C : 30 A Power Dissipation : 339 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-3P-3
Packaging : Tube
Description
Gate-Emitter Leakage Current :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2 V
Continuous Collector Current at 25 C : 30 A
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 25 V
Package / Case : TO-3P-3
Power Dissipation : 339 W