FGA70N30TDTU
IGBT Transistors 300V 70A PDP IGBT
product image
FGA70N30TDTU Picture
SeekIC No. : 00142692 Detail
FGA70N30TDTU: IGBT Transistors 300V 70A PDP IGBT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGA70N30TDTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 300 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 30 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-3PN-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 30 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 300 V
Package / Case : TO-3PN-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGA70N30TDTU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)300V
Current - Collector (Ic) (Max)-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.5V @ 15V, 20A
Power - Max201W