FGA70N30TTU
IGBT Transistors 300V PDP
product image
FGA70N30TTU Picture
SeekIC No. : 00142708 Detail
FGA70N30TTU: IGBT Transistors 300V PDP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGA70N30TTU
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 300 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 30 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 30 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 300 V
Package / Case : TO-3PN-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGA70N30TTU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)300V
Current - Collector (Ic) (Max)-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.5V @ 15V, 20A
Power - Max201W