FGPF10N60UNDF
IGBT Transistors 600V, 10A Short Circuit Rated IGBT
product image
FGPF10N60UNDF Picture
SeekIC No. : 00142232 Detail
FGPF10N60UNDF: IGBT Transistors 600V, 10A Short Circuit Rated IGBT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGPF10N60UNDF
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 2 V
Continuous Collector Current at 25 C : 20 A Power Dissipation : 17 W
Package / Case : TO-220F Packaging : Tube
Description
Configuration :
Maximum Gate Emitter Voltage :
Gate-Emitter Leakage Current :
Maximum Operating Temperature :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Packaging : Tube
Continuous Collector Current at 25 C : 20 A
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2 V
Power Dissipation : 17 W