FGPF120N30TU
IGBT Transistors 300V 120A PDP IGBT
product image
FGPF120N30TU Picture
SeekIC No. : 00142699 Detail
FGPF120N30TU: IGBT Transistors 300V 120A PDP IGBT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGPF120N30TU
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 300 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220F-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 300 V
Package / Case : TO-220F-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGPF120N30TU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)300V
Current - Collector (Ic) (Max)120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.4V @ 15V, 25A
Power - Max60W