FK18Y5V1H224Z
CAP CER 0.22UF 50V RADIAL
product image
FK18Y5V1H224Z Picture
SeekIC No. : 002924886 Detail
FK18Y5V1H224Z: CAP CER 0.22UF 50V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK18Y5V1H224Z
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 0.22µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F) Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) Height - Seated (Max): 0.217" (5.50mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.098" (2.50mm) Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F)
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C
Capacitance: 0.22µF
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max): 0.217" (5.50mm)
Lead Spacing: 0.098" (2.50mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFK18Y5V1H224Z
VendorTDK Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.22F
Voltage - Rated 50V
Tolerance-20%, +80%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)