FK22X5R1A476M
CAP CER 47UF 10V 20% RADIAL
product image
FK22X5R1A476M Picture
SeekIC No. : 002925572 Detail
FK22X5R1A476M: CAP CER 47UF 10V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK22X5R1A476M
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 47µF Voltage - Rated: 10V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X5R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm) Height - Seated (Max): 0.315" (8.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 10V
Temperature Coefficient: X5R
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C
Tolerance: ±20%
Thickness (Max): -
Mounting Type: Through Hole
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Capacitance: 47µF
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max): 0.315" (8.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFK22X5R1A476M
VendorTDK Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance47F
Voltage - Rated 10V
Tolerance±20%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientX5R
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)