FQA24N60
MOSFET 600V N-Channel QFET
product image
FQA24N60 Picture
SeekIC No. : 00155560 Detail
FQA24N60: MOSFET 600V N-Channel QFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQA24N60
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 23.5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.24 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-3PN Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Package / Case : TO-3PN
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.24 Ohms
Continuous Drain Current : 23.5 A
Features:
• 23.5A, 600V, RDS(on) = 0.24 Ω @ VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 110 nC)
• Low Crss ( typical 56 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol Parameter
FQA33N10L
Units
VDSS Drain-Source Voltage
600
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
23.5
A
14.9
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
94
VGSS Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
mJ
IAR Avalanche Current (Note 1)
23.5
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
31
mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
4.5
V/ns
PD Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C
310
W
2.5
W/°C
TJ, TSTG Operating and Storage Temperature Range
-55to+150
°C
TL Maximum lead temperature for soldering purposes,
1/8" from case for 5 seconds
300
°C
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQA24N60
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C23.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs240 mOhm @ 11.8A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5500pF @ 25V
Power - Max310W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs145nC @ 10V