FQAF19N20L
MOSFET 200V N-Ch QFET Logic Level
product image
FQAF19N20L Picture
SeekIC No. : 00161244 Detail
FQAF19N20L: MOSFET 200V N-Ch QFET Logic Level
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQAF19N20L
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 16 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.11 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-3PF Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Continuous Drain Current : 16 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.11 Ohms
Package / Case : TO-3PF
Features:
* 16A, 200V, R DS(on) = 0.14  @VGS  = 10 V
* Low gate charge ( typical 27 nC)
* Low Crss ( typical  30 pF)
* Fast switching
* 100% avalanche tested
* Improved dv/dt capability
* 175°C maximum junction temperature rating
* Low level gate drive requirement allowing direct
   operation from logic drivers
Specifications
Symbol
Parameter
FQAF19N20L
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
200
V
ID
Drain Current     - Continuous (TC = 25°C)
                  - Continuous (TC = 100°C)
A
10.1
A
IDM
Drain Current - Pulsed             (Note 1)
VGSS
Gate-Source Voltage
± 20
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy      (Note 2)
mJ
IAR
Avalanche Current                   (Note 1)
EAR
Repetitive Avalanche Energy         (Note 1)
mJ
dv/dt
Peak Diode Recovery dv/dt           (Note 3)
V/ns
PD
Power Dissipation     (TC = 25°C)
                     - Derate above 25°C
85
W
0.68
W/
TJ,TSTG
Operating and Storage Temperature Range
-55 to+175
TL
Maximum lead temperature for soldering purposes,1/8" from case for 5 seconds
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQAF19N20L
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C16A
Rds On (Max) @ Id, Vgs140 mOhm @ 8A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2200pF @ 25V
Power - Max85W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs35nC @ 5V