FQAF22P10
MOSFET P-CH/100V/16.6A/0.125OHM
product image
FQAF22P10 Picture
SeekIC No. : 00151932 Detail
FQAF22P10: MOSFET P-CH/100V/16.6A/0.125OHM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQAF22P10
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : P-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : - 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : - 16.6 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.125 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-3P Packaging : Tube
Description
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : P-Channel
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Package / Case : TO-3P
Drain-Source Breakdown Voltage : - 100 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.125 Ohms
Continuous Drain Current : - 16.6 A
Features:
* -16.6A, -100V, R DS(on) = 0.125  @VGS  = -10 V
* Low gate charge ( typical 40 nC)
* Low Crss ( typical  160 pF)
* Fast switching
* 100% avalanche tested
* Improved dv/dt capability
* 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol
Parameter
FQAF22P10
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
-100
V
ID
Drain Current     - Continuous (TC = 25°C)
                  - Continuous (TC = 100°C)
A
-11.7
A
IDM
Drain Current - Pulsed             (Note 1)
VGSS
Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy      (Note 2)
mJ
IAR
Avalanche Current                   (Note 1)
EAR
Repetitive Avalanche Energy         (Note 1)
mJ
dv/dt
Peak Diode Recovery dv/dt           (Note 3)
V/ns
PD
Power Dissipation     (TC = 25°C)
                     - Derate above 25°C
70
W
0.48
W/
TJ,TSTG
Operating and Storage Temperature Range
-55 to+150
TL
Maximum lead temperature for soldering purposes,1/8" from case for 5 seconds
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQAF22P10
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C16.6A
Rds On (Max) @ Id, Vgs125 mOhm @ 8.3A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1500pF @ 25V
Power - Max70W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs50nC @ 10V