FQAF34N20L
MOSFET
product image
FQAF34N20L Picture
SeekIC No. : 00166566 Detail
FQAF34N20L: MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQAF34N20L
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 23 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.075 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-3PF
Description
Packaging :
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Continuous Drain Current : 23 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.075 Ohms
Package / Case : TO-3PF
Features:
* 23A, 200V,, R DS(on) = 0.075  @VGS  = 10 V
* Low gate charge ( typical 55 nC)
* Low Crss ( typical  52 pF)
* Fast switching
* 100% avalanche tested
* Improved dv/dt capability
* 175°C maximum junction temperature rating
* Low level gate drive requirement allowing direct
   operation from logic drivers
Specifications
Symbol
Parameter
FQAF34N20L
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
200
V
ID
Drain Current     - Continuous (TC = 25°C)
                  - Continuous (TC = 100°C)
A
14.5
A
IDM
Drain Current - Pulsed             (Note 1)
VGSS
Gate-Source Voltage
± 20
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy      (Note 2)
mJ
IAR
Avalanche Current                   (Note 1)
EAR
Repetitive Avalanche Energy         (Note 1)
mJ
dv/dt
Peak Diode Recovery dv/dt           (Note 3)
V/ns
PD
Power Dissipation     (TC = 25°C)
                     - Derate above 25°C