FQAF70N10
MOSFET
product image
FQAF70N10 Picture
SeekIC No. : 00166322 Detail
FQAF70N10: MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQAF70N10
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 45 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.023 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-3PF
Description
Packaging :
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.023 Ohms
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Continuous Drain Current : 45 A
Package / Case : TO-3PF
Features:
* 45A, 100V, R DS(on) = 0.023  @VGS  = 10 V
* Low gate charge ( typical 85 nC)
* Low Crss ( typical  150 pF)
* Fast switching
* 100% avalanche tested
* Improved dv/dt capability
* 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol
Parameter
FQAF70N10
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
100
V
ID
Drain Current     - Continuous (TC = 25°C)
                  - Continuous (TC = 100°C)
A
31.8
A
IDM
Drain Current - Pulsed             (Note 1)
VGSS
Gate-Source Voltage
± 25
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy      (Note 2)
mJ
IAR
Avalanche Current                   (Note 1)
EAR
Repetitive Avalanche Energy         (Note 1)
mJ
dv/dt
Peak Diode Recovery dv/dt           (Note 3)
V/ns
PD
Power Dissipation     (TC = 25°C)
                     - Derate above 25°C