FQAF9P25
MOSFET 250V P-Channel QFET
product image
FQAF9P25 Picture
SeekIC No. : 00151723 Detail
FQAF9P25: MOSFET 250V P-Channel QFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQAF9P25
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : P-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : - 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 7.1 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.62 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-3PF Packaging : Tube
Description
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : P-Channel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Package / Case : TO-3PF
Continuous Drain Current : 7.1 A
Drain-Source Breakdown Voltage : - 250 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.62 Ohms
Features:
*-7.1A, -250V, RDS(on) = 0.62 @VGS  = -10 V
* Low gate charge ( typical  29 nC)
* Low Crss ( typical  27 pF)
* Fast switching
* 100% avalanche tested
* Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol
Parameter
FQAF9P25
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
-250
V
ID
Drain Current     - Continuous (TC = 25°C)
                  - Continuous (TC = 100°C)
A
-4.5
A
IDM
Drain Current - Pulsed             (Note 1)
VGSS
Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy      (Note 2)
mJ
IAR
Avalanche Current                   (Note 1)
EAR
Repetitive Avalanche Energy         (Note 1)
mJ
dv/dt
Peak Diode Recovery dv/dt           (Note 3)
V/ns
PD
Power Dissipation     (TC = 25°C)
                     - Derate above 25°C
70
W
0.56
W/
TJ,TSTG
Operating and Storage Temperature Range
-55 to+150
TL
Maximum lead temperature for soldering purposes,1/8" from case for 5 seconds
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQAF9P25
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C7.1A
Rds On (Max) @ Id, Vgs620 mOhm @ 3.55A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1180pF @ 25V
Power - Max70W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs38nC @ 10V