FQB10N20C
Features: • 9.5A, 200V, RDS(on) = 0.36 @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 20 nC)• Low Crss ( typical 40.5 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capabilitySpecifications Symbol Parameter FQB10N20C/FQI10N20C Units V...
product image
FQB10N20C Picture
SeekIC No. : 004343069 Detail
FQB10N20C: Features: • 9.5A, 200V, RDS(on) = 0.36 @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 20 nC)• Low Crss ( typical 40.5 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB10N20C
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 9.5A, 200V, RDS(on) = 0.36 @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 20 nC)
• Low Crss ( typical 40.5 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol
Parameter
FQB10N20C/FQI10N20C
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
200
V
ID
Drain Current
- Continuous (TC =25°C)
9.5
A
- Continuous (TC = 100°C)
6.0
A
IDM
DrainCurrentPulsed  (Note 1)
38
VGSS
Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
210
mJ
IAR
Avalanche Current                     (Note 1)
EAR
Repetitive Avalanche Energy     (Note 1)
7.2
mJ
d v/dt
PeakDiode Recovery dv/dt      (Note 3)
5.5
V/ns
PD
TJ, TSTG
Power Dissipation (TC = 25°C)
72
W
- Derate above 25°C