FQB10N20CTM
MOSFET N-CH/200V/10A/QFET
product image
FQB10N20CTM Picture
SeekIC No. : 00164043 Detail
FQB10N20CTM: MOSFET N-CH/200V/10A/QFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB10N20CTM
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 9.5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.29 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : D2PAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 9.5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.29 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQB10N20CTM
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C9.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs360 mOhm @ 4.75A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 510pF @ 25V
Power - Max72W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs26nC @ 10V