FQB10N20L
Features: • 10A, 200V, RDS(on) = 0.36 @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 13 nC)• Low Crss ( typical 14 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capability• Low level gate drive requirement allowing direct operation from logic driversS...
product image
FQB10N20L Picture
SeekIC No. : 004343070 Detail
FQB10N20L: Features: • 10A, 200V, RDS(on) = 0.36 @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 13 nC)• Low Crss ( typical 14 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB10N20L
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 10A, 200V, RDS(on) = 0.36 @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 13 nC)
• Low Crss ( typical 14 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• Low level gate drive requirement allowing direct operation from logic drivers
Specifications
Symbol
Parameter
FQB10N20L / FQI10N20L
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
200
V
ID
Drain Current
- Continuous (TC =25°C)
10
A
- Continuous (TC = 100°C)
6.3
A
IDM
Drain Current Pulsed (Note 1)
40
VGSS
Gate-Source Voltage
±20
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
180
mJ
IAR
Avalanche Current (Note 1)
10
EAR
Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
8.7
mJ
d v/dt
Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
5.5
V/ns
PD
Power Dissipation (TA = 25°C)
3.13
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
87
W
- Derate above 25°C