FQB24N08
Features: • 24A, 80V, RDS(on) = 0.06Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 19 nC)• Low Crss ( typical 50 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capability• 175°C maximum junction temperature ratingSpecifications Symbol Pa...
product image
FQB24N08 Picture
SeekIC No. : 004343099 Detail
FQB24N08: Features: • 24A, 80V, RDS(on) = 0.06Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 19 nC)• Low Crss ( typical 50 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Impro...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB24N08
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 24A, 80V, RDS(on) = 0.06Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 19 nC)
• Low Crss ( typical 50 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol Parameter
FQB24N08 / FQI24N08
Units
VDSS Drain-Source Voltage
80
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
24
A
17
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
96
VGSS Gate-Source Voltage
± 25
V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
mJ
IAR Avalanche Current (Note 1)
24
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
7.5
mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
6.5
V/ns
PD Power Dissipation (TA = 25°C) *
3.75
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C