FQB55N06
Features: • 55A, 60V, RDS(on) = 0.020Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 35 nC)• Low Crss ( typical 85 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capability• 175°C maximum junction temperature ratingSpecifications Symbol P...
product image
FQB55N06 Picture
SeekIC No. : 004343132 Detail
FQB55N06: Features: • 55A, 60V, RDS(on) = 0.020Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 35 nC)• Low Crss ( typical 85 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Impr...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB55N06
Features:
• 55A, 60V, RDS(on) = 0.020Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 35 nC)
• Low Crss ( typical 85 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol Parameter
FQB55N06 / FQI55N06
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
55
A
38.9
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
220
IAR Avalanche Current (Note 1)
55
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
13.3
mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
7.0
V/ns
PD Power Dissipation (TA = 25°C) *
3.75
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C