FQD13N10L
Features: • 10A, 100V, RDS(on) = 0.18 @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 8.7 nC)• Low Crss ( typical 20 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capabilitySpecifications Symbol Parameter FQD13N10L / FQU13N10L Units V...
product image
FQD13N10L Picture
SeekIC No. : 004343179 Detail
FQD13N10L: Features: • 10A, 100V, RDS(on) = 0.18 @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 8.7 nC)• Low Crss ( typical 20 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved d...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQD13N10L
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 10A, 100V, RDS(on) = 0.18 @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 8.7 nC)
• Low Crss ( typical 20 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol
Parameter
FQD13N10L / FQU13N10L
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
100
V
ID
Drain Current
- Continuous (TC =25°C)
10
A
- Continuous (TC = 100°C)
6.3
A
IDM
Drain Current Pulsed (Note 1)
40
VGSS
Gate-Source Voltage
± 20
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
95
mJ
IAR
Avalanche Current (Note 1)
10
EAR
Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
4.0
mJ
d v/dt
Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
6.0
V/ns
PD
Power Dissipation (TA = 25°C)
2.5
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
W
- Derate above 25°C