FQD20N06LETF
MOSFET
product image
FQD20N06LETF Picture
SeekIC No. : 00164668 Detail
FQD20N06LETF: MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQD20N06LETF
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 17.2 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.06 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : DPAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.06 Ohms
Continuous Drain Current : 17.2 A