FQD2N100
Features: • 1.6A, 1000V, RDS(on) = 9 @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 12 nC)• Low Crss ( typical 5 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capabilitySpecifications Symbol Parameter FQD2N100/FQU2N100 Units VDSS ...
product image
FQD2N100 Picture
SeekIC No. : 004343195 Detail
FQD2N100: Features: • 1.6A, 1000V, RDS(on) = 9 @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 12 nC)• Low Crss ( typical 5 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/d...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQD2N100
Description
Features:
• 1.6A, 1000V, RDS(on) = 9 @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 12 nC)
• Low Crss ( typical 5 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol
Parameter
FQD2N100/FQU2N100
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
V
ID
Drain Current
- Continuous (TC =25°C)
1.6
A
- Continuous (TC = 100°C)
1.0
A
IDM
Drain Current Pulsed (Note 1)
6.4
VGSS
Gate-Source Voltage
±30
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
160
mJ
IAR
Avalanche Current (Note 1)
1.6
EAR
Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
5.0
mJ
d v/dt
Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
5.5
V/ns
PD
Power Dissipation (TA = 25°C)
2.5
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
50
W
- Derate above 25°C