FQP10N20
MOSFET 200V N-Channel QFET
product image
FQP10N20 Picture
SeekIC No. : 00160271 Detail
FQP10N20: MOSFET 200V N-Channel QFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQP10N20
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 10 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.36 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 10 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.36 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQP10N20
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C10A
Rds On (Max) @ Id, Vgs360 mOhm @ 5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 670pF @ 25V
Power - Max87W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs18nC @ 10V