FQP10N20CTSTU
MOSFET N-CH/200V/10A/QFET Short Leads
product image
FQP10N20CTSTU Picture
SeekIC No. : 00162162 Detail
FQP10N20CTSTU: MOSFET N-CH/200V/10A/QFET Short Leads
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQP10N20CTSTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 10 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.28 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Package / Case : TO-220
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 10 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.28 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQP10N20CTSTU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C9.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs360 mOhm @ 4.75A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 510pF @ 25V
Power - Max72W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs26nC @ 10V