FQP10N20C
MOSFET 200V N-Ch MOSFET
product image
FQP10N20C Picture
SeekIC No. : 00147125 Detail
FQP10N20C: MOSFET 200V N-Ch MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQP10N20C
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 9.5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.36 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 9.5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.36 Ohms
Features:
• 9.5A, 200V, RDS(on) = 0.36Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical  20 nC)
• Low Crss ( typical  40.5 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol
Parameter
FQP10N20C
FQPF10N20C
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
200
V
ID
Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
                      - Continuous (TC  = 100°C)
A
6.0
A
IDM
Drain Current - Pulsed                (Note 1)
VGSS
Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
210
mJ
IAR
Avalanche Current                      (Note 1)
EAR
Repetitive Avalanche Energy      (Note 1)
mJ
dv/dt
Peak Diode Recovery dv/dt         (Note 3)
V/ns
PD
Power Dissipation (TC = 25°C)
                            - Derate above 25°C
W
0.57
W/
TJ, TSTG
Operating and Storage Temperature Range
-55 to +150
°C
TL
Maximum lead temperature for soldering purposes,1/8" from case for 5 seconds
°C
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQP10N20C
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C9.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs360 mOhm @ 4.75A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 510pF @ 25V
Power - Max72W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs26nC @ 10V