FQP13N10
MOSFET N-CH/100V/12.8A 0.18OHM
product image
FQP13N10 Picture
SeekIC No. : 00146338 Detail
FQP13N10: MOSFET N-CH/100V/12.8A 0.18OHM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQP13N10
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 12.8 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.18 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.18 Ohms
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Continuous Drain Current : 12.8 A
Features:
* 12.8A, 100V, RDS(on)  = 0.18 @VGS = 10 V
* Low gate charge ( typical 12 nC)
* Low Crss ( typical  20 pF)
* Fast switching
* 100% avalanche tested
* Improved dv/dt capability
* 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol Parameter FQP13N10 Units
VDSS Drain-Source Voltage 100 V
ID
Drain Current - Continuous (TC = 25)
- Continuous (TC= 100)
12.8
A
9.05 A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1) 51.2 A
VGSS Gate-Source Voltage ± 25 V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy  (Note 2) 95 mJ
IAR Avalanche Current  (Note 1) 12.8 A
EAR
Repetitive Avalanche Energy  (Note 1)
6.5 mJ
dv/dt
Peak Diode Recovery dv/dt  (Note 3)
6.0 V/ns
PD Power Dissipation (TC = 25)
- Derate above 25
65 W
0.43 W/
TJ  , TSTG Operating and Storage Temperature Range -55 to +175
TL Maximum lead temperature for soldering purposes,
1/8" from case for 5 seconds
300
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQP13N10
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C12.8A
Rds On (Max) @ Id, Vgs180 mOhm @ 6.4A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 450pF @ 25V
Power - Max65W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs16nC @ 10V