FQP140N03L
MOSFET TO-220
product image
FQP140N03L Picture
SeekIC No. : 00165612 Detail
FQP140N03L: MOSFET TO-220
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQP140N03L
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 140 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0045 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220
Description
Packaging :
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0045 Ohms
Continuous Drain Current : 140 A
Features:
• 140A, 30V, RDS(on) = 0.0045 @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 73 nC)
• Low Crss ( typical 580 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol Parameter FQP140N03L Units
VDSS Drain-Source Voltage 30 V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25)           (Note 6)
                      - Continuous (TC = 100)         (Note 6)
140 A
99 A
IDM Drain Current - Pulsed                                    (Note 1) 490 A
VGSS Gate-Source Voltage ± 20 V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy                    (Note 2) 710 mJ
IAR Avalanche Current                                         (Note 1) 140 A
EAR Repetitive Avalanche Energy                         (Note 1) 18 mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt                           (Note 3) 7.0 V/ns
PD Power Dissipation (TC = 25)
         - Derate above 25
180 W
1.2 W/