FQP16N25
MOSFET 250V N-Channel QFET
product image
FQP16N25 Picture
SeekIC No. : 00150193 Detail
FQP16N25: MOSFET 250V N-Channel QFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQP16N25
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 16 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.23 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Continuous Drain Current : 16 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.23 Ohms
Features:
• 16A, 250V, RDS(on) = 0.23Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 27 nC)
• Low Crss ( typical  23 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol
Parameter
FQP16N25
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
250
V
ID
Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
                      - Continuous (TC  = 100°C)
A
10
A
IDM
Drain Current - Pulsed                (Note 1)
VGSS
Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
560
mJ
IAR
Avalanche Current                      (Note 1)
EAR
Repetitive Avalanche Energy      (Note 1)
mJ
dv/dt
Peak Diode Recovery dv/dt         (Note 3)
V/ns
PD
Power Dissipation (TC = 25°C)
                           - Derate above 25°C
W
1.14
W/
TJ, TSTG
Operating and Storage Temperature Range
-55 to +150
°C
TL
Maximum lead temperature for soldering purposes,1/8" from case for 5 seconds
°C
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQP16N25
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C16A
Rds On (Max) @ Id, Vgs230 mOhm @ 8A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1200pF @ 25V
Power - Max142W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs35nC @ 10V