FQP18N50V2
MOSFET 500V N-Ch QFET V2 Series
product image
FQP18N50V2 Picture
SeekIC No. : 00163243 Detail
FQP18N50V2: MOSFET 500V N-Ch QFET V2 Series
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQP18N50V2
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 18 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.225 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 18 A
Package / Case : TO-220AB
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.225 Ohms
Features:
• 18A, 500V, RDS(on) = 0.265 @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 42 nC)
• Low Crss ( typical 11 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol Parameter FQP18N50V2 FQPF18N50V2 Units
VDSS Drain-Source Voltage 500 V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
18 18 A
12.1
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1) 72 72 A
VGSS Gate-Source Voltage ± 30 V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2) 330 mJ
IAR Avalanche Current (Note 1) 18 A
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1) 25 mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3) 4.5 V/ns
PD Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C
208 69 W
1.67
W/°C
TJ, TSTG Operating and Storage Temperature Range -55 to +175 °C
TL Maximum lead temperature for soldering purposes,
1/8" from case for 5 seconds
300 °C
Notes:
1. Repetitive Rating : Pulse width limited by maximum junction temperature
2. L = 1.83mH, IAS = 18A, VDD = 50V, RG = 25 , Starting TJ = 25°C
3. ISD 18A, di/dt 200A/s, VDD BVDSS, Starting TJ = 25°C
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQP18N50V2
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C18A
Rds On (Max) @ Id, Vgs265 mOhm @ 9A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3290pF @ 25V
Power - Max208W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs55nC @ 10V