FQP19N10L
MOSFET 100V N-Ch QFET Logic Level
product image
FQP19N10L Picture
SeekIC No. : 00161389 Detail
FQP19N10L: MOSFET 100V N-Ch QFET Logic Level
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQP19N10L
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 19 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.1 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Continuous Drain Current : 19 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.1 Ohms
Features:
• 19A, 100V, RDS(on) = 0.1Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 14 nC)
• Low Crss ( typical 35 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol Parameter
FQP19N10L
Units
VDSS Drain-Source Voltage
100
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
19
A
13.5
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
76
VGSS Gate-Source Voltage
± 20
V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
mJ
IAR Avalanche Current (Note 1)
19
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
7.5
mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
6.0
V/ns
PD Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C
75
W
0.5
W/°C
TJ, TSTG Operating and Storage Temperature Range
-55to+175
°C
TL Maximum lead temperature for soldering purposes,
1/8" from case for 5 seconds
300
°C
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQP19N10L
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C19A
Rds On (Max) @ Id, Vgs100 mOhm @ 9.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 870pF @ 25V
Power - Max75W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs18nC @ 5V