FQP19N20L
MOSFET 200V N-Ch QFET Logic Level
product image
FQP19N20L Picture
SeekIC No. : 00162391 Detail
FQP19N20L: MOSFET 200V N-Ch QFET Logic Level
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQP19N20L
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 21 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.11 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Package / Case : TO-220
Continuous Drain Current : 21 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.11 Ohms
Features:
• 21A, 200V, RDS(on) = 0.14Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 27 nC)
• Low Crss ( typical  30 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• Low level gate drive requirement allowing direct operation from logic drivers
Specifications
Symbol
Parameter
FQP19N20L
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
200
V
ID
Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
                      - Continuous (TC  = 100°C)
A
13.3
A
IDM
Drain Current - Pulsed                (Note 1)
VGSS
Gate-Source Voltage
± 20
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
250
mJ
IAR
Avalanche Current                      (Note 1)
EAR
Repetitive Avalanche Energy      (Note 1)
mJ
dv/dt
Peak Diode Recovery dv/dt         (Note 3)
V/ns
PD
Power Dissipation (TC = 25°C)
                           - Derate above 25°C
W
1.12
W/
TJ, TSTG
Operating and Storage Temperature Range
-55 to +150
°C
TL
Maximum lead temperature for soldering purposes,1/8" from case for 5 seconds
°C
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQP19N20L
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C21A
Rds On (Max) @ Id, Vgs140 mOhm @ 10.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2200pF @ 25V
Power - Max140W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs35nC @ 5V