G2RK-1-DC24
General Purpose / Industrial Relays SPDT 5A Thru-Hole 24VDC 694 Ohm
product image
G2RK-1-DC24 Picture
SeekIC No. : 002549183 Detail
G2RK-1-DC24: General Purpose / Industrial Relays SPDT 5A Thru-Hole 24VDC 694 Ohm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G2RK-1-DC24
Mfg:
Omron Electronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Coil Voltage : 24 VDC
Coil Resistance : 960 Ohms Mounting Style : Through Hole
Description
Contact Current Rating :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Material :
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Form : SPDT
Mounting Style : Through Hole
Coil Resistance : 960 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationG2RK-1-DC24
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)-
Control On Voltage (Max)16.8 VDC
Coil Current25mA