G7L-2A-TUB-CB-AC200/240
General Purpose / Industrial Relays 200/240 VAC DPST-NO QUICK CONNECT
product image
G7L-2A-TUB-CB-AC200/240 Picture
SeekIC No. : 002549411 Detail
G7L-2A-TUB-CB-AC200/240: General Purpose / Industrial Relays 200/240 VAC DPST-NO QUICK CONNECT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-2A-TUB-CB-AC200/240
Mfg:
Omron Industrial
Quick Details
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO) Coil Voltage : 200 VAC / 240 VAC
Mounting Style : Panel Contact Material : Silver
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Mounting Style : Panel
Contact Material : Silver
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO)
Coil Voltage : 200 VAC / 240 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-2A-TUB-CB-AC200/240
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitDPST (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage25A @ 220VAC
Coil Voltage240VAC
Control Off Voltage (Min)36 VAC
Control On Voltage (Max)150 VAC
Coil Current10.2mA
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 2A TUB CB AC200 240