G8N-1L-DC12
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
product image
G8N-1L-DC12 Picture
SeekIC No. : 003828185 Detail
G8N-1L-DC12: RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G8N-1L-DC12
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: G8N-1 Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Relay Type: Automotive Coil Type: Non Latching
Coil Current: 53.3mA Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current): 30A
Switching Voltage: 16VDC - Max Turn On Voltage (Max): 7.2 VDC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 1 VDC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Coil Type: Non Latching
Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Features: -
Turn On Voltage (Max): 7.2 VDC
Relay Type: Automotive
Contact Rating (Current): 30A
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Coil Current: 53.3mA
Switching Voltage: 16VDC - Max
Turn Off Voltage (Min): 1 VDC
Series: G8N-1
Parameters:
Technical/Catalog InformationG8N-1L-DC12
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeAutomotive
Mounting TypeThrough Hole
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage30A @ 12VDC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1 VDC
Control On Voltage (Max)7.2 VDC
Coil Current53.3mA