GA250TD120U
Features: • Generation 4 IGBT technology• Standard: Optimized for minimum saturation voltage and operating frequencies up to 10kHz• Very low conduction and switching losses• HEXFRED™antiparallel diodes with ultra- soft recovery• Industry standard package• ...
product image
GA250TD120U Picture
SeekIC No. : 004347078 Detail
GA250TD120U: Features: • Generation 4 IGBT technology• Standard: Optimized for minimum saturation voltage and operating frequencies up to 10kHz• Very low conduction and switching losses• ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GA250TD120U
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Generation 4 IGBT technology
• Standard:  Optimized for minimum saturation  voltage and  operating frequencies up to 10kHz
• Very low conduction and switching losses
• HEXFRED antiparallel diodes with ultra- soft  recovery
• Industry standard package
• UL approved
Application
• Increased operating efficiency
• Direct mounting to heatsink
• Performance optimized for power conversion: UPS,  SMPS, Welding
• Lower EMI, requires less snubbing
Specifications
  Parameter Max. Units
VCES Collector-to-Emitter Voltage 1200 V
IC @ TC=25°C Continuous Collector Current 250 A
ICM Pulsed Collector Current 500
ILM Peak Switching Current‚ 500
IFM Peak Diode Forward Current 500
VGE Gate-to-Emitter Voltage ±20 V
VISOL RMS Isolation Voltage, Any Terminal To Case, t = 1 min 2500
PD @ TC=25°C Maximum Power Dissipation 1050 W
PD @ TC=85°C Maximum Power Dissipation 650
TJ Operating Junction Temperature Range -40 to +150 °C