GRM155R71A273KA01D
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0402 27000pF 10volt X7R +/-10%
product image
GRM155R71A273KA01D Picture
SeekIC No. : 00939493 Detail
GRM155R71A273KA01D: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0402 27000pF 10volt X7R +/-10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM155R71A273KA01D
Mfg:
Murata
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 0.027 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 10 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 0402 Case Code - mm : 1005
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Product : General Type MLCCs
Voltage Rating : 10 Volts
Capacitance : 0.027 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM155R71A273KA01D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance0.027F
Voltage - Rated 10V
Tolerance±10%
Package / Case0402 (1005 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C