GRM21BR71H105KA12L
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1.0UF 50V 10% 0805
product image
GRM21BR71H105KA12L Picture
SeekIC No. : 00813801 Detail
GRM21BR71H105KA12L: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1.0UF 50V 10% 0805
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM21BR71H105KA12L
Quick Details
Capacitance : 1 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - mm : 2012
Capacitance : 1 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM21BR71H105KA12L
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±20%
Package / Case0805 (2012 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C