GS8160V18CT
Features: •FT pin for user-configurable flow through or pipeline operation• Single Cycle Deselect (SCD) operation• 1.8 V +10%/10% core power supply• 1.8 V I/O supply•LBO pin for Linear or Interleaved Burst mode• Internal input resistors on mode pins allow floati...
product image
GS8160V18CT Picture
SeekIC No. : 004355800 Detail
GS8160V18CT: Features: •FT pin for user-configurable flow through or pipeline operation• Single Cycle Deselect (SCD) operation• 1.8 V +10%/10% core power supply• 1.8 V I/O supply•LB...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GS8160V18CT
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• FT pin for user-configurable flow through or pipeline operation
• Single Cycle Deselect (SCD) operation
• 1.8 V +10%/10% core power supply
• 1.8 V I/O supply
• LBO pin for Linear or Interleaved Burst mode
• Internal input resistors on mode pins allow floating mode pins
• Default to Interleaved Pipeline mode
• Byte Write (BW) and/or Global Write (GW) operation
• Internal self-timed write cycle
• Automatic power-down for portable applications
• JEDEC-standard 100-lead TQFP package
• Pb-Free 100-lead TQFP package available
Application
Pinout
  Connection Diagram  Connection Diagram
Specifications
Symbol Description Value Unit
VDD Voltage on VDD Pins 0.5 to 3.6 V
VDDQ Voltage in VDDQPins 0.5 to 3.6 V
VI/O Voltage on I/O Pins 0.5 to VDDQ+0.5 ( 3.6 V max.) V
VIN Voltage on Other Input Pins 0.5 to VDD +0.5 ( 3.6 V max.) V
IIN Input Current on Any Pin +/20 mA
IOUT Output Current on Any I/O Pin +/20 mA
PD Package Power Dissipation 1.5 W