H5N2007FN
Features: • Low on-resistance• Low leakage current• High speed switchingSpecifications Item Symbol Ratings Unit Drain to source voltage VDSS 200 V Gate to source voltage VGSS ±30 V Drain current ID 25 A Drain peak current ...
product image
H5N2007FN Picture
SeekIC No. : 004357663 Detail
H5N2007FN: Features: • Low on-resistance• Low leakage current• High speed switchingSpecifications Item Symbol Ratings Unit Drain to source voltage VDSS 200 V G...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
H5N2007FN
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Low on-resistance
• Low leakage current
• High speed switching
Specifications
Item
Symbol
Ratings
Unit
Drain to source voltage
VDSS
200
V
Gate to source voltage
VGSS
±30
V
Drain current
ID
25
A
Drain peak current
I (pulse) Note1
100
A
Body-drain diode reverse drain current
IDR
25
Body-Drain diode reverse Drain peak current
IDR (pulse)Note1
100
Avalanche current
IAPNote3
9
Avalanche energy
EARNote3
5.4
mJ
Channel dissipation
PchNote2
30
W
Channel to case Thermal impedance
ch-c
4.17
/W
Channel temperature
Tch
150
Storage temperature
Tstg
55 to +150
Notes: 1. PW 10 s, duty cycle 1%