HC2-4R7TR-R
Power Inductors 4.7uH 21.25A 0.0046ohms
product image
HC2-4R7TR-R Picture
SeekIC No. : 001196169 Detail
HC2-4R7TR-R: Power Inductors 4.7uH 21.25A 0.0046ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-4R7TR-R
Mfg:
Cooper Bussmann
Quick Details
Inductance : 4.7 uH
Description
Tolerance :
Maximum DC Current :
Maximum DC Resistance :
Operating Temperature Range :
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Dimensions :
Shielding :
Termination Style :
Package / Case :
Inductance : 4.7 uH
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-4R7TR-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance4.7H
Tolerance±20%
Package / Case0.755" L x 0.748" W x 0.500" H (19.20mm x 19.00mm x 12.70mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 17A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)4.600 mOhm Max