HC2-H-AC120V-F
General Purpose / Industrial Relays DPDT 5A 120VAC PLUG IN
product image
HC2-H-AC120V-F Picture
SeekIC No. : 002548424 Detail
HC2-H-AC120V-F: General Purpose / Industrial Relays DPDT 5A 120VAC PLUG IN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-H-AC120V-F
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 110 VDC
Mounting Style : Plug In Contact Material : Silver Alloy
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Contact Material : Silver Alloy
Mounting Style : Plug In
Coil Voltage : 110 VDC
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-H-AC120V-F
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage120VAC
Control Off Voltage (Min)36 VAC
Control On Voltage (Max)96 VAC
Coil Current10.9mA