HC2-HL-DC48V
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 48V
product image
HC2-HL-DC48V Picture
SeekIC No. : 003829945 Detail
HC2-HL-DC48V: RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 48V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-HL-DC48V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HC Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 18.5mA Coil Voltage: 48VDC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 7A
Switching Voltage: 250VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 38.4 VDC Turn Off Voltage (Min): 4.8 VDC
Features: LED Indicator Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Packaging: Bulk
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Mounting Type: Socketable
Coil Voltage: 48VDC
Turn Off Voltage (Min): 4.8 VDC
Switching Voltage: 250VAC - Max
Termination Style: Plug In
Features: LED Indicator
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Contact Rating (Current): 7A
Series: HC
Turn On Voltage (Max): 38.4 VDC
Coil Current: 18.5mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-HL-DC48V
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)4.8 VDC
Control On Voltage (Max)38.4 VDC
Coil Current18.5mA