HC2-HP-AC12V
General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 12VAC PCB Type
product image
HC2-HP-AC12V Picture
SeekIC No. : 002565189 Detail
HC2-HP-AC12V: General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 12VAC PCB Type
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-HP-AC12V
Mfg:
Panasonic Electric Works
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-HP-AC12V
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage12VAC
Control Off Voltage (Min)3.6 VAC
Control On Voltage (Max)9.6 VAC
Coil Current100mA