HC2-HP-AC240-VDE
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 240V
product image
HC2-HP-AC240-VDE Picture
SeekIC No. : 003829941 Detail
HC2-HP-AC240-VDE: RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 240V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-HP-AC240-VDE
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HC Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 5mA Coil Voltage: 240VAC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 7A
Switching Voltage: 250VAC - Max Turn On Voltage (Max): 192 VAC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 72 VAC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Features: -
Coil Current: 5mA
Switching Voltage: 250VAC - Max
Coil Voltage: 240VAC
Turn On Voltage (Max): 192 VAC
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Contact Rating (Current): 7A
Series: HC
Turn Off Voltage (Min): 72 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-HP-AC240-VDE
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage240VAC
Control Off Voltage (Min)72 VAC
Control On Voltage (Max)192 VAC
Coil Current5mA