HC2-HP-AC24V-VDE
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V
product image
HC2-HP-AC24V-VDE Picture
SeekIC No. : 003829943 Detail
HC2-HP-AC24V-VDE: RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-HP-AC24V-VDE
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HC Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 50mA Coil Voltage: 24VAC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 7A
Switching Voltage: 250VAC - Max Turn On Voltage (Max): 19.2 VAC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 7.2 VAC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Features: -
Coil Voltage: 24VAC
Coil Current: 50mA
Switching Voltage: 250VAC - Max
Turn On Voltage (Max): 19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min): 7.2 VAC
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Contact Rating (Current): 7A
Series: HC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-HP-AC24V-VDE
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage24VAC
Control Off Voltage (Min)7.2 VAC
Control On Voltage (Max)19.2 VAC
Coil Current50mA