HC2-HP-DC24V
General Purpose / Industrial Relays 7A 24VDC DPDT PCB
product image
HC2-HP-DC24V Picture
SeekIC No. : 002565618 Detail
HC2-HP-DC24V: General Purpose / Industrial Relays 7A 24VDC DPDT PCB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-HP-DC24V
Mfg:
Panasonic Electric Works
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 24 VDC
Coil Resistance : 650 Ohms Coil Current : 37 mA
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Material : Silver Tin Oxide
Mounting Style : Through Hole
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Coil Resistance : 650 Ohms
Coil Current : 37 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-HP-DC24V
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current37mA