HC2E-HP-AC12V
General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 12VAC Amber Relay Plug-In
product image
HC2E-HP-AC12V Picture
SeekIC No. : 002565581 Detail
HC2E-HP-AC12V: General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 12VAC Amber Relay Plug-In
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2E-HP-AC12V
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2E-HP-AC12V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage3A @ 250VAC
Coil Voltage12VAC
Control Off Voltage (Min)3.6 VAC
Control On Voltage (Max)9.6 VAC
Coil Current100mA