HC2E-HP-AC240V
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 240V
product image
HC2E-HP-AC240V Picture
SeekIC No. : 003829946 Detail
HC2E-HP-AC240V: RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 240V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2E-HP-AC240V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HCE Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 5mA Coil Voltage: 240VAC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 3A
Switching Voltage: 250VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 192 VAC Turn Off Voltage (Min): 72 VAC
Features: Sealed - Amber Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Contact Rating (Current): 3A
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Coil Current: 5mA
Switching Voltage: 250VAC - Max
Coil Voltage: 240VAC
Turn On Voltage (Max): 192 VAC
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Turn Off Voltage (Min): 72 VAC
Series: HCE
Features: Sealed - Amber
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2E-HP-AC240V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage3A @ 250VAC
Coil Voltage240VAC
Control Off Voltage (Min)72 VAC
Control On Voltage (Max)192 VAC
Coil Current5mA